Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κέντρο-Δυτικής Μακεδονίας: Τελικά Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος Σκάκι (Φώτο)

Διεξήχθησαν το τριήμερο από 8 έως και 10 Απριλίου 2017 στο Κλειστό Γυμναστήριο Λουτρακίου , στο Λουτράκι, το 29ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ και το 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ –ΤΡΙΩΝ 2017.
Εξαιρετική η εμφάνιση των σκακιστών Λιούρη Μαρίας από την Πτολεμαΐδα και  Δόγια Χρήστου από την Κοζάνη που κατέκτησαν την 3η θέση στην Α΄Γυμνασίου και στην Δ΄Δημοτικού αντίστοιχα.
Την 5η θέση στην ΣΤ’ Δημοτικού κατέκτησε ο Παπαγιάννης Αστέριος από την Κατερίνη. Την 7η θέση στην Ε’ Δημοτικού κατέκτησε η σκακίστρια Λιούρη Αναστασία  από την Πτολεμαΐδα. Στην Α’ Γυμνασίου  την 4η θέση ο Βουτσκίδης Ιωάννης  από την Κοζάνη. Στην Β΄Γυμνασίου την 5η θέση κατέκτησε ο Παπαδημητρίου Αλέξανδρος από τα Σέρβια και την ίδια θέση στην Γ΄Γυμνασίου η Πατρίκη Αλεξάνδρα από την Φλώρινα. Τέλος στα Λύκεια τη 6η θέση κατέκτησε η Λιούρη Σ. Αναστασία από την Πτολεμαΐδα.
ΛΙΟΥΡΗΑΝΑΣΤΑΣΙΑΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ4,56η
Την πρώτη ημέρα διεξήχθησαν οι τελικοί των ομαδικών για τα Δημοτικά και Γυμνάσια-Λύκεια .
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΣΧΟΛΕΙΟΘΕΣΗ
11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ29η
11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ30η
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ32η
1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ15η
Εκτός από τους αγώνες του Ομαδικού και Ατομικού Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στις παράλληλες εκδηλώσεις περιλαμβανόταν η διοργάνωση του 13ου Ανοικτού Κυπέλλου Μαθητών-τριών που περιλάμβανε τρία τουλάχιστον ηλικιακά γκρουπ μαθητών (Α΄-Β΄-Γ΄ Δημοτικού, Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ Δημοτικού και Γυμνάσια-Λύκεια).
ΑΝΟΙΚΤΟ Δ’ – Ε’ – ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΠΟΛΗΒΑΘΜΟΙΘΕΣΗ
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΥΜΕΩΝΦΛΩΡΙΝΑ3,030η
ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
ΣΚΟΥΤΕΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ4,59η
ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ3,012η
Υπεύθυνη της πολυάριθμης αποστολής και διαιτητής αγώνων ήταν η κα. Αλεξίου Δήμητρα από την Πτολεμαΐδα επίσης διαιτητής ήταν και ο κ. Τριανταφυλλίδης Αθανάσιος από την Βέροια.
Αν βρήκατε ενδιαφέρον αυτό που είδατε, τότε κοινοποιήστε το και σε φίλους, μπορεί και σε αυτούς να είναι χρήσιμο!